V zdravém těle zdravý duch!

Sokolské heslo všichni dobře znáte a to, že aktivní pohyb je pro život nepostradatelný jistě taky víte. A tak proč vám to vlastně říkám? Když to dobře víte? Protože možná už si neuvědomujete, v jaké se momentálně nacházíme situaci. V České republice aktuálně platí mnoho zákazů a omezení, které se nějakou mírou dotýkají nás všech a pokud si nedáme pozor, pocítíme to i na našem těle, a o to víc, jelikož to je už dlouhodobější problém.

Nemluvím teď o pohybu jako o sportu, ale o veškerých fyzických činnostech. Zamyslete se, o kolik pohybu vás pandemie coronaviru připravila. Kde to jde, tam se pracuje z domova tzv. „home office“, studenti nemohou chodit do školy na přednášky ani cvičení a studovat mohou klidně z postele. Několikrát byl dokonce omezen i pohyb venku! Už víte kam mířím? To je první úroveň, na které je snížen náš obvyklý pohyb.
Většina občanského vyžití je taky silně omezena, jsou zavřená divadla, restaurace, zábavní podniky a mnoho dalšího, asi by bylo jednoduší jmenovat, co zůstalo dostupné. No a to nejhorší je, že se to dotýká i mnoha sportovních aktivit! Zavřené posilovny, bazény, lezecké stěny, zakázané týmové sporty…

Je tedy skoro nutností si to nějak kompenzovat, a dobrá zpráva je, že těch možností je stále mnoho! Počínaje jednoduchou procházkou na čerstvém vzduchu, můžete se podívat do blízké přírody, kde nikoho neohrozíte ani tím, že si sundáte roušku. Můžete se proběhnout, třeba podél Vltavy nebo pokud rádi jezdíte na kole, vlezte si na kolo. Cvičit lze i mimo posilovnu, doma a nebo venku na hřištích. Víte že, jen kolem ČZU jsou hned tři taková venkovní „work-outová“ hřiště ? Z Fakulty životního prostředí jste na nich do 5 minut vycházkovou chůzí. A když se zamyslíte, určitě vymyslíte další vhodné aktivity.

Venkovní cvičiště v areálu ČZU

Já za sebe doporučuji všem, snažit se každý den udělat alespoň trochu pro vlastní tělo, tím že ho používáte, zabere to třeba 30 minut a vaše tělo vám poděkuje. A i když se vám třeba do něčeho zrovna nechce, potom budete odměněni skvělým pocitem sami ze sebe. Můžete to taky kombinovat, ať to nemáte monotónní a baví vás to. Důležité je se tím taky moc nestresovat, ale hlavně se hýbat. Například:

  • pondělí: jít si zaběhat
  • úterý: zacvičit se venku na hrazdě
  • středa: jít na procházku
  • čtvrtek: zacvičit si doma
  • pátek: protáhnout se večer při józe
  • sobota: zacvičit si venku
  • neděle: jít na ornitologickou vycházku!

A úplně na závěr, pokud jste něco z toho nikdy nedělali, ale třeba vás to trochu lákalo, tak teď je ten čas to zkusit! Třeba jestli chcete začít cvičit, tak mohu doporučit třikrát týdně si zaběhnout na některé z těch venkovních hřišť a procvičit tam celé tělo. Na youtube je stovky videí s cviky a není to žádná raketová věda, pro tělo je to přirozené a správně se to naučíš jen procvičováním. Takže rozcvička a pak kliky, dřepy, výskoky, přítahy, sedylehy. Standardně se cvičí třeba série 20 dřepů, pak krátká (cca 40 – 60s) pauza na vydechnutí a znova série 20 dřepů. Po pěti sériích pak to stejné s jiným cvikem.

Tak sportu zdar !

Přemek

zábavná cvičební výzva !