Podcast Naživo s Terezou Švejcarovou: O loskutácích a nelegálním obchodu se zvířaty

V první epizodě podcastu #nazivo jsme vyzpovídali doktorandku Fakulty životního prostředí Terezu Švejcarovou. Terku jsme si do podcastu pozvali kvůli neuvěřitelně zajímavému tématu, kterému se věnuje v rámci doktorského studia. Pokud studujete u nás na fakultě, můžete ji znát z hodin zoologie jako energickou a zapálenou cvičící.

Tereza se zabývá loskutáky rodu Gracula. Sleduje jejich výskyt a to, jak je ovlivněn nelegálním obchodem, zejména v místě jejich výskytu – v Indonésii. Terka nám v podcastu vypráví, jaké to v Indonésii bylo, jak vypadají trhy se zvířaty. A podělila se s námi i o nejhezčí zážitek, který v Indonésii zažila.

V rámci své dizertační práce se snaží monitorovat nelegální obchod s loskutáky a pracuje na jeho snížení. Velkou roli ve snižování populací místních pěvců hrají zvyklosti místních obyvatel, které jsou pro nás těžko pochopitelné. Terka nám vyprávěla o nesnázích při monitoringu přímo na tržišti.

,,Trhy jsou uzavřeny, prodávající jsou ostražití a podezřívaví. Někteří vzácnější ptáci a i další zvířata jsou drženy skrytě.“

A proto se nakonec rozhodla jít na to jinak. Část obchodu se přesouvá do online prostoru. Ilegální obchod kvete zejména na Facebooku. Pokud se do těchto skupin infiltrujete, naskýtá se vám nekonečné množství dat.

,,Ani za dva životy bych to nestihla“ říká Terka o množství dostupných dat z Facebooku, které s pomocí svých studentek nasbírala.

Jsme rádi, že s námi Terka udělala rozhovor a budeme rádi, když si rozhovor poslechnete v Podcastu plného života #studenti

Odkaz na první díl podcastu s Terezou Švejcarovou:

Spotify

https://spoti.fi/3hEBqDL

Apple podcast

https://apple.co/3xIVpXM

Podcast vzniká pod rukama členů studentského spolku NaŽivo, fakulty životního prostředí na České zemědělské univerzitě.

Odkaz na rozhovor s Terezou pro National Geographic: https://www.fzp.czu.cz/cs/r-7185-aktuality/fzp-v-ceskem-national-geographic.html

Velký rozhovor o hledání ztraceného druhu: https://avifauna.cz/tereza-svejcarova-hledani-ztraceneho-druhu/

Při přípravě rozhovoru jsme také hledali informace v bakalářských pracích Martiny Máslejové a Nely Tesařové, které se zabývaly nelegálním obchodem s loskutáky v online prostředí.